0722-57-5076

פיצוי בגין איחור במסירת דירה

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת,
חייגו אלינו 0722-57-5076
או מלאו את הטופס הבא:

קניית דירה היא מרגשת ומהווה אבן דרך אצל רבים. מדובר גם בעניין מורכב, בין אם זו דירה יד שניה ובין אם זו דירה מקבלן. כאשר זו דירה מקבלן נחסך חלק מהבירוקרטיה והבדיקות שנדרשות כאשר זו רכישה של דירה יד שניה. עם זאת, לרכישת דירה מקבלן חיסרון בולט והוא שבזמן הרכישה הדירה עוד לא בנויה והיא נקנית על סמך הדמיות. גם מועד מסירת הדירה נקבע על סמך השערה ולא באופן חד משמעי כך שיכול להיות איחור, ואפילו איחור משמעותי במסירה. חשוב לקונה לדעת שמגיע לו  פיצוי בגין איחור במסירת הדירה כאשר הוא מעל 60 יום.

מהו גובה פיצוי בגין איחור במסירת דירה?

חוק מכר דירות קובע שאכן מגיע פיצוי בגין איחור במסירת דירה מקבלן אך גובה הפיצוי אינו מדויק או חד משמעי. עבור שמונת החודשים הראשונים גובה הפיצוי הוא פי 1.5 מגובה שכר דירה ממוצע עבור דירה דומה באזור והחל מהחודש התשיעי הוא יהיה פי 1.25 מאותו שכר דירה. את קביעת גובה שכר דירה ממוצע על דירה דומה באזור משאיר החוק לידי הרוכשים כך שלא מדובר על סכום מדויק. בדיקת חוזה המכר ע"י עורך דין מומחה בתחום לפני שאתם חותמים עליו והוספת סכום מדויק שיהווה פיצוי במקרה של איחור כמו גם סעיפים נוספים לטובתכם יכולות להקל ולמנוע מחלוקות וויכוחים עם הקבלן אם מגיעים למצב של איחור מעל 60 יום.

מה קורה כשהדירה נמסרת עם נזקים?

מלבד פיצוי בגין איחור במסירת דירה, החוק קובע שמגיע פיצוי גם במקרה של מסירת הדירה עם נזקים או לא כפי שנראתה בהדמיה וכמובן אם אינה ראויה למגורים. במקרה בו דירה אינה ראויה למגורים או ישנן בעיות בבניין כנראה שלא יינתן טופס 4 המאשר את אכלוס הבניין. עם זאת, נזקים יכולים להיות נקודתיים יותר ועדיין מספיקים בכדי שלא תסכימו לקבל אותם ולהיכנס לדירה. גם אז יש להתעקש על כך שהדבר ייחשב איחור במסירה ולדרוש מן הקבלן תשלום פיצוי בגין איחור מסירת דירה בנוסף כמובן לתיקון הנזקים. הדבר יכול להיות לא פשוט ולכן מומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין.

עו"ד ארז אסרף מתמחה בכל הקשור לנדל"ן כולל לסוגיות הקשורות לרכישת דירה מקבלן. הוא מסייע ללקוחותיו במקצועיות רבה לקבל את המגיע להם. מוזמנים ליצור קשר.

פיצוי בגין איחור במסירת דירה

פיצוי על איחור במסירת דירה

רכישת דירה מקבלן דומה במידה מסוימת להשקעה לטווח ארוך: את התוצאות יראה הקונה רק לאחר כשלוש שנים ואף יותר לעיתים. בגלל שהקניה נעשית על סמך הדמיות וגם הקבלן אינו יודע באופן חד משמעי מתי הבניה תסתיים ויהיה ניתן למסור את הדירה חשוב לעגן  את הדברים ככל שניתן בחוזה המכר. ישנו במסגרת חוק המכר לדירות סעיף הקובע כי מגיע פיצוי על איחור במסירת דירה, אך הקבלן יכול להתחכם ולקבוע בחוזה סעיפים המגנים עליו או מאפשרים לו לא לסכם דברים באופן חד משמעי, למשל לקבוע שמועד המסירה יהיה כשנתיים לאחר מתן היתרי הבניה. עבור הרוכש מדובר על מועד לא ברור וזהו סעיף שבא לרעתו.

חוזה שיאפשר קבלת פיצוי על איחור במסירת דירה

כאמור, חוק המכר בדירות קובע כי על הקבלן לפצות קונה אשר ישנו איחור במסירת הדירה, אך הקבלן יכול לשחק עם הדברים, וברגע האמת לחמוק מן הפיצוי בתירוצים כאלה ואחרים. לכן, המפתח לקבלת פיצוי על איחור במסירת דירה היא קביעת הדברים בחוזה בצורה ברורה. חשוב לנקוב בתאריך מסוים ומדויק שהוא יהיה מועד מסירת הדירה. יש לציין בצורה חד משמעית אילו שינויים שיבקש הקונה לאחר מכן בדירה יצדיקו איחור במסירת הדירה ואילו לא. כדאי להגדיר מושגים שאינם חד משמעיים שיכולים לבוא לטובת הקבלן כמו "כוח עליון"- אילו מקרים נחשבים לכאלה? את כל אלה יש לעשות בעזרת עורך דין המתמחה ברכישת דירה עם דגש על רכישה מקבלן.

מה גובה הפיצוי בגין איחור?

גובה הפיצוי אינו סכום מדויק אלא יחסי ומשוער. ראשית, פיצוי ניתן רק באיחור של מעל 60 יום וינתן בסוף חודש עבור אותו חודש. גובה הפיצוי בשמונת החודשים הראשונים הוא פי 1.5 מגובה שכ"ד ממוצע של דירה דומה בשכונה, ומהחודש התשיעי הסכום יהיה פי 1.25 מאותו שכ"ד. כדי לקבוע את הפיצוי יצטרך הקונה לעשות סקר מקיף ולהוכיח שסכום בו נקב הוא אפכן גובה שכ"ד של דירה דומה במקום והדבר עלול לעורר מחלוקות. לכן, מומלץ כבר בחתימת החוזה לנקוב בסכום מדויק כדי להקל על העניין בעת הצורך.

עו"ד ארז אסרף הוא בעל משרד המתמחה בין היתר בתחום הנדל"ן, כולל קניית דירה מקבלן או תביעות כתוצאה מאי עמידה שלו בהסכם. הוא עושה זאת במקצועיות רבה. מוזמנים ליצור קשר.

פיצוי על איחור במסירת דירה

פיצוי בגין איחור במסירה

לקניית דירה מקבלן יש יתרונות כמו קבלת דירה חדשה, שלרוב תהיה גם חלק משכונה חדשה או לפחות אזור של מספר בתים חדשים. המשמעות של דירה חדשה אמורה להיות תשתיות שגם הן חדשות לגמרי ומניעת בעיות שיכולות להיות בדירות יד שניה. לכן, רבים מעדיפים את האופציה של דירה חדשה מקבלן. עם זאת, גם לאפשרות הזאת יש חסרונות. רכישת דירה על הנייר על סמך הדמיות לא דומה לקניה של נכס שקיים פיזית. עניין נוסף הוא מועד המסירה. ישנם קבלנים אשר מאחרים במועד המסירה והדבר קורה לא מעט. לכן, חשוב לדעת שעל פי חוק מגיע פיצוי בגין איחור במסירה, וככל שדברים יהיו ברורים יותר בחוזה, כך הקבלן פחות יוכל לחמוק מתשלום.

פיצוי בגין איחור במסירה- על כמה כסף מדובר?

החוק אינו מצביע על סכום מדויק ומשאיר לכם את עבודת החקר הנדרשת כדי לדעת מהו הסכום המגיע לכם. על פי החוק, אם הקבלן מאחר במסירת הדירה מעל 60 יום, יגיע בשמונת החודשים הראשונים סכום הגבוה פי 1.5 מעלות שכר דירה ממוצע בדירה דומה באזור. מהו אותו שכר דירה? את הנתון הזה תצטרכו אתם לגלות. החל מהחודש התשיעי הסכום יהיה גדול פי 1.25 מאותו שכר הדירה. כיוון שזהו סכום לא ברור, כדאי לקבוע כבר עם החתימה על החוזה סכום מדויק שינתן בתור פיצוי בגין איחור במסירה וגם תאריך מדויק שייקבע בתור מועד המסירה.

הקבלן מאחר בתשלום. מה עושים?

כאשר הקבלן מאחר בתשלום ומתקרב אל עבר איחור ב 60 יום, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בנושא ולהתכונן להגשת תביעה. עורך הדין ישלח בתור התחלה מכתב דרישה לקבלן שימסור את הדירה כפי שנקבע. יתכן מאוד שהקבלן יעדיף לנהל מו"מ ולפצות אתכם במקום להגיע למשפט אך אם לא יעשה זאת, חשוב לא לוותר ולתבוע. הסכומים שתצטרכו לשלם על מגורים בתקופה שחשבתם שכבר תגורו בבית החדש הם משמעותיים ולכן חשוב שלא תוותרו על פיצוי בגין איחור במסירה אשר יהיה תואם לחוק.

עו"ד ארז אסרף הוא עורך דין מקרקעין בעל ניסיון רב בכל הנוגע לדירות הנרכשות מקבלן, בין אם מדובר על איחור, מסירת דירה עם נזקים או בדיקת החוזה לפני החתימה. מוזמנים ליצור קשר.

פיצוי קבלן על איחור במסירת דירה

פיצוי קבלן על איחור במסירת דירה

כאשר אדם רוכש דירה מקבלן, יש בכך סיכון מסוים. הוא קונה דירה על הנייר, על סמך הדמיות ממוחשבות וגם אינו יודע באופן חד משמעי מתי הדירה תהיה מוכנה למסירה. כיוון שאיחור במסירה קורה לא מעט, וכיוון שהרוכשים נדרשים לשלם בינתיים סכומים גבוהים עבור מגורים וגם נגרמים להם  נזקים כספיים נוספים, חוק מכר לדירות מתייחס לעניין. על פי חוק אמור הרוכש לקבל פיצוי קבלן על איחור במסירת הדירה כאשר מדובר על איחור של מעל 60 יום. ההתייחסות של החוק לנושא מרגיעה מעט, אך חשוב כבר בזמן החתימה על החוזה לוודא שלא יהיו בו אותיות קטנות שיאפשרו לקבלן לחמוק מתשלום פיצוי.

איך תוודאו שתקבלו פיצוי קבלן על איחור במסירת דירה?

כאמור, ישנו חוק ברור בעניין הזה. החוק אומר שעבור איחור של מעל 60 יום אתם זכאים לפיצוי שינתן מדי סוף חודש על החודש שקדם לו. הסכום הוא פי 1.5 משכ"ד ממוצע על דירה דומה באזור עבור 8 החודשים הראשונים, והחל מהחודש התשיעי- פי 1.25. למרות שישנו חוק פיצוי קבלן על איחור במסירת דירה, הבעייתיות שלו היא בכך שאין סכום מדויק לפיצוי. כדי למנוע ניסיונות התחמקות ובכלל מחלוקות, כדאי לעבור עם עורך דין מומחה בתחום על החוזה ולדאוג לכך שיהיו בו פרטים מדויקים וחד משמעיים כמו תאריך מדויק למסירה וסכום מדויק לפיצוי. עורך הדין מכיר את הבורות הקטנים שאפשר ליפול בהם בחוזה ויכסה אותם מראש.

לבחור עורך דין מומחה בתחום

כאמור, כדי למנוע בעיות שונות שעלולות לצוץ כמו מחלוקת לגבי פיצוי קבלן על איחור במסירת הדירה או בעיות אחרות, חשוב שעורך דין ילווה אתכם כבר מחתימת החוזה. חשוב שיעבור על החוזה עוד לפני החתימה ויסמן סעיפים בעייתיים וידרוש להסיר אותם או לפחות להוסיף להם משפט נוסף שמחזק את ההגנה שלכם במקרה של בעיה. עורך הדין כמובן יהיה לצידכם במקרה שהקבלן לא משלם וכבר נדרש צעד נוסף כמו תביעה. לכן, בחרו עורך דין בעל ניסיון במקרקעין עם דגש על רכישת דירה מקבלן, עו"ד שהצליח לעזור לרוכשים רבים לקבל פיצוי המגיע להם או למנוע בעיות.

עו"ד ארז אסרף הוא בעל משרד עו"ד המתמחה במקרקעין, כולל רכישת דירה מקבלן וסייע ללקוחות רבים במקצועיות לקבל פיצוי או לשפר את תנאי החוזה עוד לפני החתימה. מוזמנים ליצור קשר.