072-257-5076

פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת,
חייגו אלינו 0722-57-5076
או מלאו את הטופס הבא:

ניהול נכס ע"י שני שותפים או יותר בצורה יעילה שתביא הכנסה לכל הצדדים אינו מובן מאליו. פעמים רבות מוצאים את עצמם השותפים עם נכס שלא באמת מביא להם תועלת ואפילו יוצר עול ומועקה. אז הפעולה המתבקשת היא פירוק השיתוף על הנכס. גם אחים יכולים להיות בעלים של נכס משותף. בחלק גדול מהמקרים הדבר קורה בגלל העברה בירושה של הנכס לשני האחים (או יותר) שהופכים להיות שותפים לו. ישנן דרכים שונות לבצע פירוק שיתוף בין אחים. התייעצות עם עורך דין מומחה בתחום אשר יראה את הנכס תביא לכך שתבחרו באופציה הקלה והקצרה ביותר לביצוע.

פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים באמצעות חלוקה בעין

אחת האפשרויות של פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים היא דרך הנראית פשוטה ובסיסית: חלוקה בעין. חלוקה בעין היא חלוקה פיזית לחלקים שווים או בעלי ערך שווה כך שלכל אח יהיה החלק שלו אותו הוא ינהל ויחליט מה לעשות איתו. חלוקה בעין מתאפשרת בעיקר כשנכס מורכב מכמה יחידות ברורות, למשל כמה מבנים שונים הנמצאים על אותה חלקה, או כאשר זהו נכס עסקי שאפשר לחלק אותו ליחידות משנה שיפעלו בנפרד וגם כשזהו שטח שניתן לחלק אותו באופן שכל אחד יקבל חלק שווה שגם יוכל לספק לו הכנסה. עם זאת, לא תמיד הדבר אפשרי, הכל תלוי בסוג הנכס וגודלו.

פירוק השיתוף באמצעות מכירה

אצל רבים פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים נעשה לגבי דירה, שיכולה להיות בגודל כזה או אחר אך עדיין יש בעיה לחלק אותה באמצעות חלוקה בעין. אז האופציה היא חלוקת הנכס באמצעות עסקת מכר. במקרה שאחד האחים מעוניין להחזיק בנכס, העסקה תהיה קניית החלק של האח/ים האחר/ים. כאשר אף אחד מהאחים אינו מעוניין בבעלות על הנכס, הוא ימכר לצד שלישי והתמורה על קניית הדירה תחולק בין האחים. עו"ד מקרקעין ילווה את התהליך כולו, שיכלול הן את המכירה לצד שלישי או לאחד האחים והן את פירוק השיתוף שהוא למעשה המטרה המרכזית. כדאי לבחור עו"ד מקרקעין שיהיה מנוסה הן בפרוצדורה של מכירת/קניית נכס באופן כללי והן בנושא פירוק השיתוף.

עו"ד ארז אסרף הוא בעל ניסיון רב במקרקעין ומלווה עסקאות קניה ומכירה, כולל כשהן נעשות במסגרת פירוק שיתוף במקרקעין בין אחים. מוזמנים ליצור קשר.