היזם לא מסר את הדירות בזמן – הרוכשים הטילו עיקולים

העוול של היזם חזר אליו כמו בומרנג : תביעה של מיליונים

בהחלטה חסרת תקדים של בית המשפט, הגישו עשרות משפחות מהמגזר הדתי והחרדי באמצעות עו"ד ארז אסרף, כתב תביעה נגד חברת 'אפהל נדל"ן", בגין הטעיה בעבור רכישת דירות ביישוב אחיסמך שהצטיירו כדירות יוקרה.

בכתב התביעה שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נטען להפרות חמורות של הסכמי המכר ואיחור במסירת הדירות. עוד נטען בכתב התביעה כי למרות שמדובר באיחור גדול (המוערך בכשנתיים בממוצע), לא מימנה חברת "אפהל נדל"ן" את שכר הדירה החלופי עבור בעלי הדירות ולא דאגה עבורם לפיצוי באופן כלשהו בגין האיחור במסירה. כתוצאה מכך, נאלצו הרוכשים לגור בדוחק ובצפיפות וגם לשלם סכום כפול – הן עבור המשכנתא והן עבור דמי השכירות. בעקבות כך, טענו חלק מהם, נקלעו למצוקות כלכליות קשות ונאלצו לקחת הלוואות בעל כורחם.

על פי התביעה לפיצוי בגובה 8 מיליון ₪ נראה, כי למרות שבהסכמי המכר מול החברה נקבע מועד המסירה עבור הדירות לשנים 2020-2021, החברה היזמית לא הצליחה לעמוד בהתחייבויותיה, ולא סיפקה לרוכשים את הדירות עד לעצם היום הזה.


לטענת עו"ד אסרף אין מדובר באירוע חד פעמי, אלא בהתנהלות שיטתית של החברה, שחזרה על עצמה שוב ושוב בשנים האחרונות.

להלן השתלשלות הדברים: בשנת 2021 הבטיחה החברה היזמית לרוכשים למסור את הדירות בתוך חודשיים לכל המאוחר, ודרשה מהם את רוב התשלום עבור העסקה. לדברי עו"ד, ידעה החברה בוודאות כי אין סיכוי שהדירות תהיינה מוכנות במועד. כתוצאה ממהלך זה, חלק מהרוכשים משכו ידיהם מביצוע התשלום, כיון שרובם לא עמדו בתשלומי המשכנתא הגבוהים. מעבר לכך, החברה התנהלה בצורה שאינה חוקית, כאשר הודיעה לרוכשים כי התקבל טופס אכלוס עבורם, אך הסתירה את העובדה כי מדובר באישור המותנה בביצוע דרישות מסוימת.

יתרה מזאת, טען עו"ד אסרף, כי החברה חייבה את הרוכשים בתשלום ריבית פיגורים בשל איחור בתשלומים, כאשר מעולם לא היה איחור אמיתי בתשלום. בנוסף, למרות שההסכמים הראשוניים הבטיחו דירות יוקרה בעלות תקרה גבוהה מן הרגיל, בפועל סופקו להן דירות בהן התקרה בגובה סטנדרטי. לכתב התביעה צורפה גם חוות דעת של שמאי מקצועי, שקבע כי בשל הפרת ההתחייבות, ירד באופן משמעותי ערכה של כל דירה, בכ200,000 ₪.

פרויקט הבוטיק היוקרתי, שווק בזמנו במחירים גבוהים מאוד יחסית לאזור.
הרוכשים, בהם משפחות ברוכות ילדים, שילמו לא מעט בכדי שיוכלו לחיות בדירה יוקרתית ברמת חיים גבוהה, כשבפועל מסירת הדירה התעכבה, ובמקום דירת חלומותיהם נמסרה להם דירה סטנדרטית בבניין רב קומתי.

בשל כל הטענות הללו, העתיר משרד עו"ד אסרף לבית המשפט המחוזי בבקשה להטיל עיקולים על היזם וכן עיקול נוסף בשווי 10% משווי הדירה שחל על הרוכשים בטרם תימסרנה להן הדירות.
באמצעות ביצוע צעד זה, ביקש עו"ד אסרף להבטיח כי יתרת התשלום תועבר לחברת הנדל"ן אך ורק לאחר מסירת הדירות לרוכשים.

כמו כן, התבקש בית המשפט לספק צו המורה לחברת הנדל"ן למסור את הדירות לרוכשים אך ורק כשהן ראויות למגורים. בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בפני כבוד השופט ארז יקואל, הגיעו שני הצדדים להסדר לפיו מתחייבת החברה למסור את הדירות בתוך 30 יום.

עוד הוסכם בבית המשפט, כי יתרת התמורה תשולם לחברה היזמית בעת מסירת הדירות.
לאחר קבלת יתרת התמורה, תעמיד החברה ערבות בנקאית בסך כלל התשלומים שהתקבלו אצלה, המהווה עיקול עצמי על יתרת התשלומים של הדיירים.

עו"ד אסרף: נעזרנו בכל הכלים המשפטיים כדי לסייע לדיירים

החברה היזמית לא עמדה בהסדר שנקבע עבורם, ולכן הוגש נגדה צו על פי פקודת ביזיון בית המשפט. במסגרת הצו, התבקשה החברה למסור את הדירות תוך מספר ימים לרוכשים כדי לא לעבור עבירה פלילית של הפרת צו שיפוטי. משרד עו"ד אסרף נעזר בכל הכלים המשפטיים הקבילים על מנת לאפשר לדיירים לקבל את הדירות שהובטחו להם כשהן ראויות למגורים.
לאורך תקופה ארוכה, הביעה החברה היזמית זלזול בדיירים עד שנפתחו הליכים משפטיים נגדם.

לסיכום מסר עו"ד אסרף: "על החברה היזמית להבין שאינה יכול לעקוף את חוק מכר דירות, להונות את הדיירים שוב ושוב ולחמוק מעונש.

פסק הדין מבהיר כי החוק מגן על רוכשי הדירה, והם יכולים להגיש תביעה נגד חברה יזמית שמפירה את התחייבויותיה באופן בוטה, ואף לצאת כשידם על העליונה."

משרד עו"ד - ארז אסרף

עומד לרשותכם בכל עת, חייגו אלינו או מלאו את הטופס הבא: